Roráty

Co jsou to "roráty"?

K adventní době neodmyslitelně patří také rorátní mše svaté. Čím jsou tak specifické?

Roráty jsou liturgicko-hudební formou slavené ranní mariánské mše svaté, které se konají v adventní době. Název je odvozen od vstupního zpěvu (Introitus) čtvrté neděle adventní, který začíná slovy: "Rorate coeli de super" (Rosu dejte, nebesa, shůry). Původ rorátů sahá až do doby vlády Karla IV., který zavedl celoroční praxi votivních mší k Panně Marii.
K těmto mším se připojila tradice liturgického zpěvu, jež svého vrcholu dosáhla v 16. století.

Časně ráno pořádané rorátní mše svaté doprovázené liturgickými zpěvy se u nás před koncilní obnovou konaly denně v průběhu celého adventu prakticky ve všech farních kostelích. Přestože žádný jiný národ nemá tak bohatě rozvinutou rorátní tradici, v druhé polovině 20. století u nás zájem o roráty prudce opadl. V současnosti se jim ale opět dostává zasloužené pozornosti.

(převzato z www.vira.cz)