Farní kostel svatého Jana Křtitele v Kalištích

10.09.2020

Prvně doložená existence kostela v Kalištích je z roku 1350, kdy byl již veden jako kostel farní.

Současný farní chrám sv. Jana Křtitele stojí v horní části návsi a byl vystavěn v letech 1805 - 1812 v pozdě barokním slohu. Na západním straně k němu přiléhá hranolová čtyřboká věž vysoká 40 m.

Ve věži byly umístěny tři zvony, válečná rekvírování minulého století však přežil jen jediný - nejstarší z r. 1532. Pro svoji historickou hodnotu nebyl odebrán a zůstal zachován na původním místě.

Interiér kostela je jednolodní, plochostropý, v rozích se jmény čtyř evangelistů: Matouš, Marek, Lukáš, Jan.

Presbytář je sklenut plackou, v nejvyšším bodě je znázorněna holubice, symbolizující Ducha Svatého.

Vnitřní vybavení kostela pochází ze druhé poloviny 19. století. Na hlavním oltáři je z lipového dřeva socha patrona farnosti, sv. Jana Křtitele, v životní velikosti. Stáří sochy a jména autora nejsou známy.

Před oltářem sv. Josefa je umístěna cenná kamenná křtitelnice z 15. století.

Dílčí i rozsáhlé opravy interiéru i vnějších prvků byly prováděny průběžně od r. 1950 až do současnosti - společnou péčí zde působících kněží a četných farníků. Proto je nyní kostel sv. Jana Křtitele ve vzorném stavu.

Kromě slavností jsou Mše svaté slouženy 2x týdně - v neděli a v pátek.