Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vojslavicích

08.09.2020

Raně středověký kostel je uváděn v souvislosti s nedalekou tvrzí. Roku 1680 vyhořel a byl obnoven, v letech 1721-23 byl upraven Janem Santinim.

Jednolodní obdélníkový kostel s obdélníkovým presbytářem i sakristií v ose, portál věže je raně barokní z přestavby v roce 1680. Uvnitř jsou fresky z let 1740-1743, vytvořené malíři ze želivského kláštera. Hlavní oltář je iluzivní, zobrazuje Nanebevzetí Panny Marie, dílo J. Stamice z roku 1775.

V současné době je farnost Vojslavice spravována excurrendo z Kališť, mše sv. jsou slouženy 2x týdně (neděle a čtvrtek).

Zvon ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vojslavicích

Památný zvon zněl ve věži kostela více než 500 let - od roku 1510 až do 21. 5. 2015, kdy na něm byla zjištěna puklina, zřejmě způsobená namontováním elektrického ovládání.

Zvon byl z věže sňat 21. září 2016 - záměrem byla jeho oprava. Ta se však nezdařila a zvon byl na žádost vojslavických farníků dovezen zpět do Vojslavic a umístěn v zadní části lodi kostela.

Na podnět místních občanů vyhlásila obec Vojslavice veřejnou sbírku na pořízení nového zvonu a opravu původního památného zvonu z roku 1510.

Za tímto účelem byl u Komerční banky dne 6. března 2020 zřízen obcí Vojslavice transparentní účet číslo 123-1498120257/0100

Děkujeme Vám za případný příspěvek a prosíme, abyste uvedli své jméno a bydliště (obec) - pro případ, že chcete být uvedeni na listině dárců.

Ještě jednou Vám děkujeme.

P. Jindřich Tluka, administrátor farnosti